Przemówienie inauguracyjne Rektor Wyższej Szkoły Europejskiej

Szanowni Państwo! Drodzy Goście, Pracownicy i Studenci!

Inauguracja roku akademickiego jest doniosłym wydarzeniem dla każdej uczelni, ale dla Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera ta inauguracja jest wyjątkowo doniosła. Oto, po raz pierwszy od 16 lat, mamy przyjemność witać Państwa w nowej siedzibie Uczelni. Nie jest to jednak tylko zmiana lokalizacji, ale przede wszystkim zmiana strategii i wizerunku Naszej Uczelni.

Żyjemy w czasach permanentnych przemian i bezlitosnej, nie zawsze uczciwej, konkurencji. 1 października weszła w życie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, która postawiła przed nami dodatkowe, czasami nie do końca zrozumiałe, wyzwania. Sprostanie im wymagało od Uczelni przeanalizowania i zweryfikowania dotychczasowej strategii rozwoju. Podjęliśmy się tego zadania, ponieważ wierzymy, że misja Wyższej Szkoły Europejskiej, wyznaczona przez nauczanie Jej Patrona – ks. Józefa Tischnera nie tylko nadal jest ważna, ale, wobec zmian zachodzących w Polsce, stała się ważniejsza, niż kiedykolwiek przedtem.

Ks. Józef Tischner mawiał, że „pobożność rozumu nie zastąpi”, staramy się zatem, aby ani nam, ani naszym studentom rozumu nie brakowało! Nauczanie to dla nas pielęgnowanie mądrości i zdolności do refleksji w epoce, w której obie wydają się coraz bardziej zagrożone. W przejmującej książce „Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg” Nicholas Carr stawia odważną i niestety przekonującą tezę, że internet i technologie cyfrowe zmieniają nasz sposób myślenia o świecie i wpływają na to, jak będą myślały, a w konsekwencji działały, kolejne pokolenia. Ale czy rezygnacja z technologii nie byłaby z kolei tchórzliwym eskapizmem, dobrowolną banicją?

Zamiast uciekać od problemów, chcemy się z nimi mierzyć! Dlatego unowocześniamy naszą ofertę dydaktyczną – do już istniejących kierunków studiów: Psychologii, Skandynawistyki, Filologii angielskiej, Lingwistyki dla biznesu oraz Grafiki reklamowej i multimediów, dołączyliśmy nowe, unikatowe specjalności – User Experience i Digital Art. Od przyszłego roku akademickiego startują z kolei – Game Design i studia dualne Big Data, prowadzone we współpracy z największymi firmami z obszaru nowych technologii.

Tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez środków unijnych – suma obecnie realizowanych projektów to niemal 12 mln złotych, z czego ogromna część tej kwoty służy wzmocnieniu potencjału i jakości kształcenia w WSE oraz podniesieniu kompetencji jej pracowników i studentów. Projekty na kolejne prawie 4 mln złotych są na etapie oceny i negocjowania. To szansa na rozwój, ale także odpowiedzialność i zobowiązanie wobec naszych studentów, których pragniemy przygotować do zawodów przyszłości, nie zaniedbując przy tym klasycznego wykształcenia.

Od wielu lat powtarza się, kierowany do uczelni wyższych, postulat kształcenia maksymalnie praktycznego. My robimy to od dawna! Ale w szybko zmieniającym się świecie równie ważne a może nawet ważniejsze, niż wiedza i umiejętności praktyczne, jest myślenie! Czasy, kiedy raz zdobyte wykształcenie wystarczało na całe życie, odchodzą w niepamięć. Dziś świat potrzebuje ludzi kreatywnych, samodzielnie myślących, elastycznych, ale także odpowiedzialnych społecznie obywateli. Tylko takie połączenie daje gwarancję samorealizacji, nawet w niesprzyjających warunkach gospodarczych czy politycznych i tylko dzięki temu uniknąć możemy pułapki „płytkiego umysłu” ze złowrogiej wizji Nicholasa Carra.

Drodzy Studenci!

W tym uroczystym dniu inauguracji roku akademickiego chcę Was zapewnić, że zrobimy wszystko, abyście w przyjaznych murach Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera dostrzegli i rozwinęli swój potencjał. Życzę Wam wytrwałości w nauce, odwagi w myśleniu i rozwagi w podejmowaniu decyzji! Niech lata spędzone tutaj zaowocują nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale także umiłowaniem prawdy i mądrości!