"Raporty z Pasa Kuipera" - wystawa malarstwa Simeona Genewa

Serdecznie zapraszamy na wyjątkową wystawę malarstwa pt. "Raporty z Pasa Kuipera" autorstwa Simeona Genewa - artysty grafika, projektanta graficznego, wykładowcy w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Wernisaż rozpocznie się w piątek, 08.02.2019 r. o godz. 18:00 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, przy ul. Rajskiej 12.

Na wystawę Raporty z Pasa Kuipera składa się seria obrazów Simeona Genewa, zrealizowanych w latach 2015-2018, których wspólnym motywem są maszyny lub ich szczątki, ukazane w bliżej nieokreślonej przyszłości. Głównymi, łatwo wychwytywanymi inspiracjami, od lat pozostają dla artysty: komiks frankofoński i kino science fiction. Obrazy zebrane na wystawie zdradzają zainteresowanie autora robotyką, sztuczną inteligencją i szeroko rozumianym post-humanizmem. Malarstwo Simeona Genewa cechuje ponadto wrażliwość architekta, stąd na płótnach pojawiają się także fragmenty pejzażu miejskiego, z jego nieodłącznymi elementami – graffiti, reklamą, odpadami. Przyszłość nie będzie sterylna, lśniąca, w opływowym kształcie; będzie brudna, kanciasta i pokryta napisami sprayem – mówi nam Genew. Serię charakteryzują powtarzalne rytmy w kompozycji i intensywne kolory w tłach. Autor, choć pozostaje wierny technice akrylowej, w ostatnim czasie odchodzi od płaskiej plamy barwnej i czystej linii konturowej, na rzecz bardziej ekspresyjnych środków wyrazu. Najnowsza seria wpisuje się w dotychczasowe poszukiwania artysty i bez wątpienia przypadnie do gustu miłośnikom sci-fi. - Artur Wabik, kurator wystawy.

Simeon Genew jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Wykłada rysunek i kompozycję oraz malarstwo cyfrowe na kierunku Grafika reklamowa i multimedia w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, gdzie prowadzi również unikatową specjalność Digital Art. Przygotowuje na niej młodych artystów do pracy m.in. jako artysta grafik w branży gier. Poza pracą dydaktyczną, zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym i malarstwem cyfrowym. Jest prezesem Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Portfolio:

www.flickr.com/photos/simeon-genew/ 

www.behance.net/simeon-genew 

www.instagram.com/simeongen/ 

 

Wstęp wolny!

 

Wystawa SG