WSE patronem I Międzynarodowego Turnieju Debat Oksfordzkich!

debaty

I Międzynarodowy Turniej Debat Oksfordzkich, który odbędzie się w dniu 7 czerwca 2019 r. w Kolegium Europejskim w Krakowie to pierwsze przedsięwzięcie w Polsce organizowane na skalę międzynarodową.

Debaty Oksfordzkie to uporządkowany format dyskursu publicznego, w którym dwie strony zwane propozycją i opozycją debatują nad daną tezą. Tezami debat zawsze są twierdzenia, które dają możliwie równą szansę obu stroną na ich obalenie, bądź potwierdzenie i oscylują w tematyce polityczno-społecznej.

Celem I Międzynarodowego Turnieju Debat Oksfordzkich jest przygotowanie mówcówdo przejrzystego i klarownego wyrażania swoich argumentów. Debata Oksfordzka ma uczyć cierpliwości i pewności siebie oraz pielęgnować tradycję wzajemnego słuchania i logicznego podważania argumentów swoich oponentów. Debata doskonali sztukę przemawiania publicznego, tworzenia interesującej argumentacji, prowadzenia skutecznej polemiki i przede wszystkim – jest świetną intelektualną rozrywką dla uczniów. Ze względu na międzynarodowych charakter przedsięwzięcia, językiem debat będzie język angielski.

W I Międzynarodowym Turnieju Debat Oksfordzkich będzie uczestniczyć 8 zespołów reprezentujących szkoły międzynarodowe oraz szkoły średnie z różnych stron Polski. Jedną ze szkół zgłoszonych do udziału w turnieju jest szkoła Strawberry Fields High School w Chandigarh w Indiach.

Dzięki 4 debatom eliminacyjnym zostaną wyłonione 4 drużyny, które zmierzą się w półfinale. Dwie najlepsze drużyny turnieju, zmierzą się w wielkiej Debacie Finałowej.

Organizatorem I Międzynarodowego Turnieju Debat Oksfordzkich jest Kolegium Europejskie w Krakowie - najstarsze krakowskie liceum realizujące program matury międzynarodowej IB. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Krakowskie Stowarzyszenie Mówców - współorganizator Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Szczegółowe informacje o turnieju znajdują się na stronie www.iodte.org.

Wyższa Szkoła Europejska jest jednym z patronów wydarzenia.