Przedstawiamy niżej najważniejsze informacje dotyczące współpracy z czasopismem naukowym "Kultura i Polityka". W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu via Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
KWALIFIKACJA ARTYKUŁÓW DO DRUKU
1. Przesłanie abstraktu.
- abstrakt proponowanego artykułu należy przesyłać najpóźniej do dnia zamknięcia naboru tekstów, ogłaszanego w poprzedzającym numer call for papers;
- abstrakty należy przesyłać na adres redakcyjny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w edytorze tekstu MS Word zgodnie z wytycznymi zawartymi w call for papers.
2. Ocena abstraktu.
Po wstępnym etapie oceny merytorycznej dokonywanej przez co najmniej dwie osoby z Kolegium Redakcyjnego Czasopisma i/lub Redaktora tomu, autorzy są informowani o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji publikacji.
(zobacz formularz oceny abstraktu)
3. Przesłanie artykułu.
Autorzy abstraktów przyjętych do kolejnego etapu przesyłają artykuły zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi. Do publikacji przyjmowane są wyłącznie artykuły o charakterze naukowym w rozumieniu Komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie kryteriów i trybu oceny czasopism naukowych.
Ponadto do przesyłanych artykułów powinny być dołączone:
- podpisane oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikację artykułu w „Kulturze i Polityce”,
- oświadczenie o zapoznaniu się z procedurą ghostwriting (patrz dalej) i procentowym wkładzie poszczególnych autorów pracy (jeżeli występuje więcej, niż jeden autor danego artykułu).
(sprawdź wytyczne odnośnie formatowania tekstu, tworzenia przypisów i bibliografi, cytowań)
4. Recenzja zewnętrzna.
- przyjęte artykuły poddawane są recenzji zewnętrznej;
- do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji;
- autor lub autorzy publikacji i recenzenci nie znają swoich tożsamości (double-blind review process); w pozostałych przypadkach recenzent podpisuje deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów, przy czym za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem bezpośrednie relacje osobiste (w szczególności pokrewieństwo do drugiego stopnia, związek małżeński), relacje podległości zawodowej lub bezpośrednią współpracę naukową w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających rok przygotowania recenzji;
- pisemna recenzja zawiera jednoznaczny wniosek recenzenta dotyczący warunków dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia;
- nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji lub numerów wydań czasopisma nie są ujawniane,
- ocena zewnętrzna dokonywana jest przez samodzielnego pracownika naukowego (stopień doktora habilitowanego w danej dyscyplinie naukowej)
- Redakcja po otrzymaniu recenzji zewnętrznych przesyła ich treść każdemu Autorowi. W przypadku:
- zupełnego i ostatecznego odrzucenia artykułu przez recenzenta zewnętrznego, autor nie ma możliwości odwoływania się od tej decyzji;
- wskazania przez recenzenta elementów wymagających poprawienia, autor otrzymuje treść recenzji wraz z prośbą o naniesienie zmian w tekście w określonym czasie. Brak odpowiedzi na przesłaną przez Redakcję wiadomość traktowana jest jako rezygnacja z chęci publikacji artykułu.
- Warunkiem przyjęcia artykułu do publikacji jest pozytywna ocena recenzji zewnętrznej.
- Za spójność tematyczną numeru czasopisma odpowiada Redaktor Tomu.
(zobacz arkusz recenzji zewnętrznej)
ZAPORA GHOSTWRITING
Wyższa Szkoła Europejska dba nie tylko o wysoki poziom merytoryczny Zeszytów Naukowych „Kultura i Polityka”, lecz zwraca także uwagę na istotną kwestię dotyczącą etyki w nauce.
Wprowadziliśmy procedury zabezpieczające przed zjawiskami „ghostwriting” i „guest authorship” (zjawiska nieujawniania osób, które wniosły istotny wkład w powstanie publikacji oraz uwzględniania osób jako autora/współautora, pomimo znikomego wkładu lub jego braku w powstanie publikacji).
Postawy te są przejawem nieuczciwości naukowej, dlatego też wszelkie wykryte nieprawidłowości będą demaskowane i dokumentowane przez Kolegium Redakcyjne, włącznie z powiadomieniem o zaistniałych przypadkach odpowiednie podmioty. W celu uniknięcia wskazanych zjawisk wymaga się od autora/autorów uczciwego ujawnienia faktycznego wkładu w powstanie publikacji.
Autorzy artykułów zobowiązani są do podpisania umowy o przeniesieniu praw autorskich, w której zawarte są zasady „ghostwriting” i „guest authorship”. Umowa ta stanowi podstawę prawną umożliwiającą publikację artykułu w „Kulturze i Polityce”.
Szczegółowe informacje nt. zapory „ghostwriting” znajdą Państwo na stronie internetowej Zeszytów Naukowych „Kultura i Polityka”.