Pn 06/10
2014
Islamizm i pluralizm: ugrupowania islamistyczne w Egipcie i Tunezji po Arabskiej Wiośnie

 news main 20130812 113852„Islamizm i pluralizm: ugrupowania islamistyczne w Egipcie i Tunezji po Arabskiej Wiośnie” to 3-letni projekt naukowo-badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.  

Cel projektu

Celem projektu uruchomionego w lipcu 2013 jest zbadanie wpływu zmiany struktury politycznych możliwości po obaleniu prezydentów Ben Alego i Mubaraka na ruchy islamistyczne w Tunezji i Egipcie. W szczególności celem wielodyscyplinarnego zespołu badaczy złożonego z socjologa, politologa i arabisty będzie analiza wpływu Arabskiej Wiosny i towarzyszącego jej pluralizmu polityczno-światopoglądowego na zmianę strategii mobilizacji zasobów i działania oraz warstwę ideologiczno-dyskursywną tunezyjskiego ruchu an-Nahda (Odrodzenie) oraz Ikhwan Muslimin (Braci Muzułmanów) i Hizb an-Nour (Partii Światła) w Egipcie.

Zespół projektowy

  • dr Konrad Pędziwiatr (WSE) - kierownik
  • dr Rachela Tonta (PAN)
  • mgr Zofia Sawicka (WSiZ)

Konferencja

Zapraszamy do udziału w konferencji "Political Islam and Socio-Political Transformations in the MENA Region after the Arab Spring", która odbędzie się 09.12.2015 r. (środa). Miejsce: Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera, budynek przy ul. św. Filipa 25, sala F1.

Więcej szczegółów.

Rezultaty projektu:

  1. Kultura i Polityka – Arabskie rewolucje i kontrrewolucje
  2. Turbulent Muslim Renaissance in Tunisia
  3. Tunisia: Islamists in Fragile Democracy
  4. Arabska Zimna Wiosna - Miesięcznik Znak
  5. Salafici w Egipcie i Tunezji w obliczu Arabskiej Wiosny - Krakowskie Studia Międzynarodowe

 

Czytany 1299 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 grudzień 2015 13:12