Nowa siedziba Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera będzie miała nową siedzibę przy ulicy Szlak 71 w Krakowie – Pałac Tarnowskich (Pałac Montelupich) – perła krakowskiej architektury, okazały budynek w centrum miasta.

Wszystko to jest możliwe dzięki inwestycji Założyciela WSE. Prezes Założyciela WSE, prof. Tadeusz Pomianek pragnie przywrócić blask i świetność temu miejscu oraz wykorzystać drzemiący w nim potencjał. Inwestycja będzie realizowana w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie. W trosce o możliwie wierne przywrócenie klimatu tego miejsca, wkrótce planowane jest również spotkanie z Przedstawicielami Rodziny Tarnowskich.

Znaczenie dla misji uczelni

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w swoim ponad dziesięcioletnim rozwoju, oprócz działalności edukacyjnej i wspierania uzdolnionej młodzieży, zawsze starała się podejmować inicjatywy dla lokalnej wspólnoty: debaty i spotkania z wybitnymi ludźmi, konferencje branżowe, wykłady oraz warsztaty dla młodzieży i wystawy. Nowa siedziba będzie doskonałym miejscem dla realizacji dotychczasowych inicjatyw oraz rozwoju kolejnych. Podejmując wyzwania, zawsze pamiętamy o naszym patronie – ks. Józefie Tischnerze i jego wartościach.

Długoletnia historia

Pierwsze wzmianki o pałacu wskazują, iż pochodzi z XVI wieku i został wybudowany w 1574 roku. Jego właścicielem była rodzina Montelupich – bogatych kupców z Florencji, którzy byli organizatorami i administratorami poczty polskiej. W XIX wieku obiekt przeszedł w ręce rodziny Tarnowskich, a jego obecny kształt został zaprojekowany przez krakowskiego budowniczego – Antoniego Łuszczkiewicza. Pałac słynął z tego, iż często był miejscem goszczącym polskich królów. Wybierali oni to miejsce na postój i odpoczynek przed wjazdem do miasta. Okres międzywojenny przyniósł zmianę właściciela – pałac stał się własnością księży Salwatorian, a od 1950 roku przez 48 lat pełnił funkcję siedziby Radia Kraków.

W sercu Krakowa

Nowa siedziba to dla Uczelni nie tylko duży prestiż, ale także wsparcie dalszego rozwoju. Mamy nadzieję, że nowa lokalizacja będzie źródłem nieustannych inspiracji i energii potrzebnej do wytężonej pracy studentom oraz pracownikom naszej Uczelni. Z pewnością nauka w takim miejscu będzie jeszcze efektywniejsza, a bliskość centrum miasta pozostanie nadal jednym z ważnych atutów WSE.